Rubriky
České kapely

Čechomor – originál na pomezí rocku a lidovek

Čechomor je česká hudební skupina, která hraje české, moravské a slovenské lidové písně v originálním pojetí. Čechomor na české hudební scéně působí už více jak třicet let a během té doby se proměnilo nejen personální obsazení, ale i styl hudby, jaký kapela hraje. Inspirace v lidových písničkách však zůstala.

Historie kapely Čechomor

Čechomor vzniká jako I. Českomoravská nezávislá hudební společnost na jaře roku 1988. O dva roky později skupina vydává své první album Dověcnosti. V roce 1996 vychází druhé album Mezi horami a umírá jeden ze zakládajících členů – Jiří Břenek. Českomoravská hudební společnost hraje jako předkapela Lucie (v roce 1999) a její sláva začíná. O deset let později se Čechomor dokonce účastní soutěže Eurosong se skladbou Józef. 

Členové Čechomoru

V současné době patří mezi členy Čechomoru František Černý (kytary a zpěv), Karel Holas (housle a zpěv), Jan Kolář (hoboj, klávesové nástroje, akordeon), Matěj Lienert (bicí a perkuse), Lukáš Čunta (basová kytara). Hostující zpěvačkou je Martina Pártlová. Poslední z původní sestavy Čechomoru zůstal jen frontman kapely František Černý.

Čechomor pomáhá

V roce 2007 během Kooperativa Tour Čechomor začal spolupráci s obecně prospěšnou společností Pomocné tlapky. Ta se specializuje na výchovu asistenčních psů. Kapela odehrála řadu koncertů jejichž výtěžek věnovala na chov a výcvik asistenčních psů pro zdravotně postižené.

Další benefiční koncert Čechomor uspořádal během koronavirové epidemie. Jednalo se o livestream na podporu Senior linky ŽIVOTa 90. Během tohoto koncertu se vybralo 273 285 Kč.

Kapela Čechomor podpořila i Platformu VIZE 0, která se snaží dostat počet vážných a smrtelných nehod na nulu. Vznikla nová písnička, která má lidem pomoci s dobrou náladou při cestách (a eliminovat agresivní chování na silnicích) i originální upomínkové předměty. Jejich zakoupením lidé přispějí na dopravní výchovu dětí v mateřských a základních školách.

Úspěchy Čechomoru

Kapela koncertovala po celé Evropě a spolupracovala s významnými umělci. Mezi ty patří například Suzanne Vega, Tony Levin, Jaz Coleman nebo Lenka Dusilová. Kapela má velké množství platinových desek a dokonce jednu desku multiplatinovou za album Proměny.

V roce 2001 získal Čechomor Anděla (Kapela roku, Album roku a Píseň roku). Mezi další ocenění patří i Křišťálový globus (1. cena) na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (2002) nebo Český lev za hudbu k filmu Rok Ďábla (2002). V roce 2003 získal Čechomor dalšího Anděla, tentokrát za nejprodávanější DVD roku Proměny tour 2003. V roce 2007 kapela získala Anděla za Nejlepší zvukovou nahrávku roku – Sváteční Čechomor a ve stejném roce se deska Sváteční Čechomor stala i deskou roku.

Dokument Čechomor 30 let

V roce 2018 vznikl dokument s členy Čechomoru Františkem Černým a Karlem Holasem. K vidění jsou v něm místa důležitá v historii kapely i muzikanti, kteří s kapelou hráli (Petr Zelenka, Lenka Dusilová, David Koller, Vladimír Mišík, Václav Hudeček, Ewa Farna, Tony Levin a další.). Díky dokumentu můžou fanoušci kapely vidět i to, jak se nahrává nová deska nebo se stát svědky příprav koncertu.

Zajímavosti kapely Čechomor

Fanoušky má kapela Čechomor napříč generacemi. Málokdo ale ví, že jejich fankluby se dělily na „frantovky“ – ctitelky Františka Černého – a „karlovky“ oddané Karlu Holasovi.

Nejoblíbenější písničkou i po letech zůstává Mezi horami, kterou najdete na stejnojmenném albu z roku 1996.

Kapela začínala na ulici (v Holešovické tržnici), kde byly stánky s tradičními českými řemesly. Postupně si kapelu začali zvát do klubů a nakonec Čechomor začal koncertovat.

Kapela se stala známou poté, co si je David Koller ze skupiny Lucie vybral jako předkapelu na své turné.

V roce 2006 uspořádala kapela Čechomor vlakové turné. Skupina využila svojí vlastní lokomotivu s názvem Čechomor a celé turné absolvovala doslova ve vlaku. Kapela se vlakem přesouvala z koncertu na koncert, jedla v něm, spala, pódium stavěla přímo na nákladním voze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *