Čechomor je česká hudební skupina, která hraje české, moravské a slovenské lidové písně v originálním pojetí. Čechomor na české hudební scéně působí už více jak třicet let a během té doby se proměnilo nejen personální obsazení, ale i styl hudby, jaký kapela hraje. Inspirace v lidových písničkách však zůstala.
Historie kapely Čechomor
Čechomor vzniká jako I. Českomoravská nezávislá hudební společnost na jaře roku 1988. O dva roky později skupina vydává své první album Dověcnosti. V roce 1996 vychází druhé album Mezi horami a umírá jeden ze zakládajících členů – Jiří Břenek. Českomoravská hudební společnost hraje jako předkapela Lucie (v roce 1999) a její sláva začíná. O deset let později se Čechomor dokonce účastní soutěže Eurosong se skladbou Józef.
Členové Čechomoru
V současné době patří mezi členy Čechomoru František Černý (kytary a zpěv), Karel Holas (housle a zpěv), Jan Kolář (hoboj, klávesové nástroje, akordeon), Matěj Lienert (bicí a perkuse), Lukáš Čunta (basová kytara). Hostující zpěvačkou je Martina Pártlová. Poslední z původní sestavy Čechomoru zůstal jen frontman kapely František Černý.
Čechomor pomáhá
V roce 2007 během Kooperativa Tour Čechomor začal spolupráci s obecně prospěšnou společností Pomocné tlapky. Ta se specializuje na výchovu asistenčních psů. Kapela odehrála řadu koncertů jejichž výtěžek věnovala na chov a výcvik asistenčních psů pro zdravotně postižené.
Další benefiční koncert Čechomor uspořádal během koronavirové epidemie. Jednalo se o livestream na podporu Senior linky ŽIVOTa 90. Během tohoto koncertu se vybralo 273 285 Kč.
Kapela Čechomor podpořila i Platformu VIZE 0, která se snaží dostat počet vážných a smrtelných nehod na nulu. Vznikla nová písnička, která má lidem pomoci s dobrou náladou při cestách (a eliminovat agresivní chování na silnicích) i originální upomínkové předměty. Jejich zakoupením lidé přispějí na dopravní výchovu dětí v mateřských a základních školách.
Úspěchy Čechomoru
Kapela koncertovala po celé Evropě a spolupracovala s významnými umělci. Mezi ty patří například Suzanne Vega, Tony Levin, Jaz Coleman nebo Lenka Dusilová. Kapela má velké množství platinových desek a dokonce jednu desku multiplatinovou za album Proměny.
V roce 2001 získal Čechomor Anděla (Kapela roku, Album roku a Píseň roku). Mezi další ocenění patří i Křišťálový globus (1. cena) na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (2002) nebo Český lev za hudbu k filmu Rok Ďábla (2002). V roce 2003 získal Čechomor dalšího Anděla, tentokrát za nejprodávanější DVD roku Proměny tour 2003. V roce 2007 kapela získala Anděla za Nejlepší zvukovou nahrávku roku – Sváteční Čechomor a ve stejném roce se deska Sváteční Čechomor stala i deskou roku.
Dokument Čechomor 30 let
V roce 2018 vznikl dokument s členy Čechomoru Františkem Černým a Karlem Holasem. K vidění jsou v něm místa důležitá v historii kapely i muzikanti, kteří s kapelou hráli (Petr Zelenka, Lenka Dusilová, David Koller, Vladimír Mišík, Václav Hudeček, Ewa Farna, Tony Levin a další.). Díky dokumentu můžou fanoušci kapely vidět i to, jak se nahrává nová deska nebo se stát svědky příprav koncertu.
Zajímavosti kapely Čechomor
Fanoušky má kapela Čechomor napříč generacemi. Málokdo ale ví, že jejich fankluby se dělily na „frantovky“ – ctitelky Františka Černého – a „karlovky“ oddané Karlu Holasovi.
Nejoblíbenější písničkou i po letech zůstává Mezi horami, kterou najdete na stejnojmenném albu z roku 1996.
Kapela začínala na ulici (v Holešovické tržnici), kde byly stánky s tradičními českými řemesly. Postupně si kapelu začali zvát do klubů a nakonec Čechomor začal koncertovat.
Kapela se stala známou poté, co si je David Koller ze skupiny Lucie vybral jako předkapelu na své turné.
V roce 2006 uspořádala kapela Čechomor vlakové turné. Skupina využila svojí vlastní lokomotivu s názvem Čechomor a celé turné absolvovala doslova ve vlaku. Kapela se vlakem přesouvala z koncertu na koncert, jedla v něm, spala, pódium stavěla přímo na nákladním voze.