Rubriky
České kapely

Tři sestry – legenda chytrého beerrocku

Tři sestry jsou česká hudební skupina, která vznikla v roce 1985 a původně hrála punk. Později muzikanti vyzkoušeli rock, punk rock i hardcore. Když se řekne Tři sestry, asi všem se jako první vybaví jméno Lou Fanánek Hagen – zpěvák a textař skupiny.

Historie kapely Tři sestry

Tři sestry vznikly v hospodě Na Staré kovárně. Začátky kapely byly spíše jen jedním velkým večírkem. Ačkoliv Lou Fanánek Hagen byl u vzniku kapely, jejím zakládajícím členem nebyl a přišel do kapely až ke konci prvního roku fungování kapely. První veřejné vystoupení Tří sester proběhlo na Strahově v klubu 001.

Zpočátku Tři sestry vystupovaly jen ve vysokoškolských klubech a po hospodách. Začátkem roku 1988 skupina natočila první demo a začala také více koncertovat. V kapele se neustále střídali členové.
Na začátku devadesátých let si Tři sestry přivlastnilo hnutí skinheads a kapela k hnutí i sama inklinovala. Brzy však členové Tří sester pochopili, že spojení se skinheads škodí jejich mediálnímu obrazu. I tak je ale nálepka skinheadské kapely pronásledovala nejméně do poloviny devadesátých let.

Hospoda Na Staré kovárně

Začátky kapely Tři sestry jsou spjaté v hostincem Na Staré kovárně v Braníku. Kapela tu v roce 1985 vznikla. Ostatně i její první album dostalo název podle oblíbené hospody – Na Kovárně to je nářez.

Nejznámější se stala píseň Kovárna I. a natočen k ní byl v roce 1989 i videoklip. Hospoda Na Staré kovárně v něm hraje hlavní roli.
V roce 1992 byla však hospoda Na Staré kovárně uzavřena, členové kapely se přesunuli na Letnou, ovšem v roce 2013 byla uzavřena i restaurace na Letné. Od roku 2020 funguje v Paláci Akropolis nová hospoda Na Staré kovárně. V interiéru restaurace najdete slavné kytary, kostýmy a další věci Tří sester. Nechybí velký obraz Lou Fananánka nebo motorka visící ze stropu.

Chcete-li se potkat se členy kapely, musíte vyrazit buď na jejich koncert nebo do některého z restauračních zařízení, které navštěvují. Sedět je najdete nejen v již zmíněné nové Kovárně, ale třeba i Na Staré Sokolovně na Praze 4, případně v jiné podobné hospodě. Tři sestry jsou totiž věrnými štamgasty a ambasadory hostinců Na staré. Zavítat do restauračního zařízení musíte nejlépe v pátek nebo před odjezdem na jejich koncert, to máte největší šanci, že je tu potkáte.

Členové kapely Tři sestry

Lou Fanánek Hagen (vlastním jménem František Moravec) je hlavně zpěvák a textař, Ing. Magor (vlastním jménem Tomáš Doležal) je zakládající člen, kapelník a baskytarista. Dále v kapele působí harmonikářka a zpěvačka supice Veronika (Veronika Borovková), kytaristé Ronald Seitl a Zdeněk Petr nebo bubeník Franta Vrána (Petr Lukeš). Posledním členem je Jaroušek (Martin Roušar) hrající na saxofon a klarinet.

Jak vznikl název kapely Tři sestry

V roce 1985 při posezení v hospodě na Staré Kovárně, se kterou jsou spjaty začátky kapely, dal Ing. Magor všem za úkol vymyslet název. Všechny nápady, které padaly, si pak pečlivě zapisoval a druhý den se všichni jednomyslně shodli na jméně Tři sestry. Nikdo už však neví, koho to napadlo.

Pivo Tři sestry

Tři sestry mají své vlastní pivo. Je to originální kvasnicový nefiltrovaný ležák, vycizelovaný členy skupiny. Pivo je hořké, a to díky zvýšené dávce žateckého chmele. Díky přidání speciálního chmele odrůdy Kazbek má výraznější aroma. Pochází z Pivovaru Kácov.

Zajímavosti

Lou Fanánek Hagen se vlastním jménem jmenuje František Moravec. V roce 1986 přišel při nehodě (spadl pod projíždějící vlak) o pravou nohu a má tak protézu. Naučil se s ní žít a dnes lyžuje, jezdí na motorce…

Ing. Magor s přáteli vytvořil profesionální ryze český jachtařský tým, který se zúčastnil jachtařských závodů v mnoha zemích. Tři sestry sailing team skončil v roce 2013 osmý na mistrovství světa, o rok později byli dokonce bronzoví. Existuje také hokejový tým HC Stará Kovárna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *