Kapela Divokej Bill si během svého působení v Česku získala řadu fanoušků. Jaká byla její cesta na hudební výsluní?
Začátky v Úvalech
Kapela Divokej Bill je českým folkrockovým seskupením, jehož počátky datujeme do roku 1998. Vůdčí osobností je zpěvák Václav „Vašek“ Bláha, který skupinu založil a dodnes v ní působí jako zpěvák a zároveň kytarista.
Zárodky dnešní podoby Divokýho Billa se formovaly v 90. letech v Úvalech u Prahy. A to na pozůstatcích kapely Wáša a již existujícího o dva roky staršího seskupení Medvěd 009. Ve svých počátcích fungoval Divokej Bill ve složení Vašek Bláha – kytara, zpěv, Ondra Pospíšil – banjo, zpěv, Míla „Jurda“ Jurač – basa, zpěv a Ota Smrkovský – bicí.
Následně muzikanti začali objíždět menší hospody a kluby v okolí. Během následujících 2 let se pak formovala stálá sestava. Ještě přibližně 8 let po svém vzniku však prakticky nově vzniklé uskupení fungovalo převážně ve zkušebně, jak prozradil frotman Václav Bláha v jednom z rozhovorů.
Dnes Divokej Bill hraje v následujícím obsazení:
• Václav „Venca“ Bláha – kytara, zpěv
• Miloš „Jurda“ Jurač – baskytara
• Štěpán Karbulka – zpěv, rap, tamburína
• Adam Karlík – housle
• Roman „Prochajda“ Procházka – ak. kytara, zpěv
• Honza „Jack“ Bártl – banjo
• Martin „Pecan“ Pecka – akordeon, zpěv
• Marek „Mára“ Žežulka – bicí
Na české hudební scéně se tak Divokej Bill pohybuje už víc než 20 let a za tuto dobu se stal jednou z nejoblíbenějších českých skupin. Výročí 20. let na hudební scéně formace slavila v roce 2018, a to jak jinak než na pódiu. Při této příležitosti zároveň dokázala vyprodat pražskou O2 arénu.
Cesta ke slávě Divokýho Billa
Zdá se, že koncertní úspěchy jsou jí do značné míry předurčeny. Už na počátku se přitom kapela Divokej Bill úspěšně uchytila v line-upu tehdy nově se formujícího festivalu Rock for People. Akce původně dávala prostor výhradně českým interpretům a slibovala pouze zajímavá jména se značným potenciálem.
To se v případě úvalské party muzikantů naplnilo vrchovatě. Následovala z hlediska dalšího vývoje událostí poměrně zásadní smlouva s Ameba Production, která se o kapelu stará dosud.
Rodit se už v této době začal i charakteristický zvuk Divokýho Billa.
Chybělo ale banjo, což se změnilo v okamžiku kdy do stálého osazenstva přibyl nový člen Honza „Jack“ Bártl, banjista kapely Country mix. To vedlo i k tomu, že si Divokej Bill začal skvěle vést i na různých hudebních soutěžích, jako byl Rock Nymburk, Rock fest Dobříš nebo Bromouvská kytara.
Už první deska znamenala průlom. Debutové CD vyšlo v roce 2000 a dostalo název Propustka do pekel. Objevily se na něm písně Plakala či Rozárka. Ty na svých koncertech s úspěchem Divokej Bill hraje dodnes.
Divokej Bill dnes
Prvním hitem, který skupinu výrazněji dostal do rádiového éteru, a tím i do povědomí posluchačů, se stala píseň Znamení. Jak uvedl dále zpěvák Václav Bláha, rozhodně tehdy song nevznikl s myšlenkou na vytvoření rádiového hitu. Ostatně takto prvoplánově svou tvorbu kapela nepojímala nikdy.
Právě tehdy si však nejen frontman uvědomil, že chytlavé písničky s hitovým potenciálem kapela jednoduše potřebuje. Ještě předtím, než se Znamení objevilo v rádiích, za sebou kapela měla už stovky úspěšně odehraných koncertů. Přesto právě rádio se svým dosahem způsobilo, že se vnímání publika posunulo dále.
Dnes má Divokej Bill za sebou podobných úspěšných hitů už několik. K nejzásadnějším skladbám kariéry patří například Malování, Síť, Čmelák nebo Pocit.
Současná tvorba Divokýho Billa vyniká nezaměnitelným zvukem, který kromě folku nese i prvky country nebo lidovkové postupy. K dobru pak hudebníkům lze připočíst i úderné texty a značnou vokální sílu.
Zatím posledním počinem, který si Divokej Bill pro své fanoušky připravil, je deska s názvem Tsunami, která vyšla v roce 2017. Zároveň na novou desku navázalo i rozsáhlé koncertní turné. Tvořilo jej 23 koncertů, které v součtu vidělo na 70 000 diváků.