Rubriky
České kapely

Harlej – harlej to hell

Harlej je česká rocková skupina, jejíž členové pocházejí z Prahy a Mostu. Vznikla v roce 1995 a vyznačuje se důmyslnými a vtipnými texty. Během fungování kapely došlo k několika personálním změnám a kapelu opustil její zpěvák Vladimír Šafránek. Ani to ji však nezastavilo a hraje dál.

Stručná historie kapely Harlej

Kapela Harlej vznikla v roce 1995. Všichni zakládající členové už měli zkušenost s hraním v kapelách. Buď v nějaké byli a přešli do Harleje nebo začali hrát ve dvou kapelách zároveň. Někteří hudebníci dál zůstali členy skupiny Alkehol, dva muzikanti odešli z Brianu, další z John Dovanniho. Později pak do kapely přišli členové Debustrolu.

Málokdo ví, že původní název skupiny byl Harlej 125. K jeho změně došlo až při nahrávání první desky. Kapela měla strach, že by mohla mít problémy s firmou Harley Davidson. Debutové album kapely s názvem Aj mena ou bejby hel bylpo vydáno v roce 1995. Následně se skupina umístila na předních příčkách nejrůznějších hitparád. Následovala další alba a klipy.

V roce 1998 byl Harlej předskokanem skupiny Kabát na jejich turné Čert na koze jel. V roce 1999 kapela poprvé vystoupila na Slovensku a v roce 2004 v Chicagu. O rok později kapela natočila svůj koncert v Plzni a vzniklo tak jejich první DVD s názvem Když chválíme, tak vás!. Jde zároveň o jedno z posledních vystoupení původního zpěváka Vládi Šafránka. Ten odešel z kapely v roce 2006 a místo něj přišel Tomáš Hrbáček. O dva roky později Harlej odehrál své první vystoupení na festivalu Votvírák a sklidil nevídaný úspěch.

V roce 2020 kapela oslavila své 25. výročí a u té příležitosti vydala nové album Smutku dávám sbohem a vydala se také na turné. To vyvrcholilo ve Foru Karlín v Praze. Bohužel do turné k 25. výročí kapely zasáhla koronavirová epidemie a koncert ve Foru Karlín musel být přeložen. Dokonce dvakrát.

Za svou existenci vydala kapela Harlej více než deset studiových alb, odehrála stovky koncertů po celé republice a natočila velké množství klipů. Některé z nich mají i milion shlédnutí na youtube. Z alb kapely můžeme jmenovat například Když chválím, tak sebe; Čtyři z punku a pes; Teleskopický tele nebo Hodný holky zlý kluky chtěj. Mezi současné členy kapely patří Tomáš Hrbáček (zpěv), Tonda Rauer (kytara), Martin Kolinss (baskytara), Libor Fanta (bicí) a Milan Hoffmann (kytara).

Odchod frontmana Vládi Šafránka

V roce 2006 odešel z kapely její frontman. Spoluzakladatel kapely Tonda Rauer vzpomíná, že Vláďa Šafránek poslal pouze zprávu, že končí a víc nic. S kapelou o tom nechtěl více mluvit. Ačkoliv odchod hlavní tváře a zpěváka je pro každou kapelu velkou ránou, Harlej se rozhodl pokračovat v hraní dál. Vyhlásili konkurs a do kapely nakonec nastoupil Tomáš Hrbáček.

Hlas nového zpěváka byl úplně odlišný od hlasu Vládi Šafránka, nakonec se však ukázalo, že to nevadí. Tomáš Hrbáček byl rockovější, a to kapele umožnilo návrat zpět k jednoznačnému bigbítu. Skupina nakonec díky Tomáši Hrbáčkovi získala nový elán.

Fanklub kapely Harlej

Patříte-li mezi fanoušky kapely Harlej, můžete se přidat k jejich fanklubu, který má aktuálně asi stovku členů. Založen byl už v roce 2010 a pořádá spoustu tradičních akcí jako je společná letní dovolená, podzimní turnaj v bowlingu nebo vánoční setkání.

Zajímavostí je, že členové fanklubu se zúčastnili i natáčení videoklipu k písni Katalog. Podívali se přitom do nahrávacího studia a byli svědky toho, jak vzniká nová deska.

Zajímavosti o kapele Harlej

Zpěvák kapely Harlej Vláďa Šafránek, který kapelu nakonec opustil, zemřel v roce 2018, a to ve věku pouhých 46 let. Prohrál boj s nevyléčitelnou nemocí.
Když kapela vyráží na koncerty, užívá si to. Pořádá mejdany a chová se, jako kdyby jim bylo zase dvacet. S členy kapely rozhodně není nuda.
V roce 2017 si Harlej zahrál v Lucerně se symfonickým orchestrem. Lucerna se vyprodala a Harlej později vydal záznam koncertu na CD i DVD.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *