Rubriky
České kapely

Tata Bojs – dada hudba pro každého

Tata Bojs je známá rocková skupina, která se proslavila hity Maličká nebo Pěšáci. Je to česká skupina vystupující na mnoha festivalech a pořádající také samostatné koncerty. Má širokou fanouškovskou základnu.
 

Vznik skupiny Tata Bojs a její členové

Skupina Tata Bojs vznikla v roce 1988, jako alternativní hudební skupina. Členy, kteří kapelu založili, jsou Mardoša a Milan Cais. První koncert se odehrál 29. června v tělocvičně TJ Spartak Dejvice v roce 1988. Nejprve hráli v pražských i mimopražských klubech, později se dostali také na festival Trutnov. V roce 1996 se jim podařilo se proslavit na Trutnovském festivalu. Poté už hráli na mnoha dalších akcích až dodnes.
 

Alba skupiny Tata Bojs

Skupině Tata Bojs se podařilo vydat za dobu jejich existence mnoho hudebních alb. V roce 1991 vydali album Šagali Šagáli, 1995 Ladovo album, jehož název je inspirován slavným malířem Josefem Ladou. Rok 1997 potěšil fanoušky této ryze české skupiny albem Jaro lomeno Divnosti a 1998 Nekonečná stanice. Do nového tisíciletí vstoupili albem Futuretro, na kterém je slavný song Maličká.

Dalším slavným albem je Biorytmy z roku 2002 se songem Tanečnice. Do roku 2004 vstoupili albem Nanoalbum a v roce 2007 albem Kluci kde ste?. Alba z posledních let jsou Hity a city, A/B a Jedna nula.
 

Tvorba skupiny Tata Bojs

Tata Bojs je zajímavá a melodická ryze česká kapela, která má převážně české texty. Nezabíhají příliš do angličtiny, jako to dělají jiné kapely. Jejich tvorba se inspiruje českými reáliemi, zpívají a hrají o věcech, které jsou jim blízké a známé. Byli několikrát nominování v kategorii Album roku a Objev roku Akademií české populární hudby.

Název Tata Bojs vznikl z anglického Tapa Bojs, ale nakonec přišlo zábavnější muzikantům použít české slovo Tata, aby zněl název melodičtěji a vtipněji. Tata Bojs je vyloženě kapela, která se stylizuje do devadesátých let. Texty jsou velmi vtipné a trefné, ani v klipech nechybí hodně humoru. Kapela funguje již mnoho let, proto se v průběhu času členové měnili, základ však zůstává stejný. Na různá alba byli přibíráni také hudebníci z jiných kapel a vytvářeny zcela originální songy.

 
Zajímavosti o kapele Tata Bojs


Klip Skovka byl nahrán podle skutečné události a v klipu Pěšáci se zase objevily pomůcky na recyklaci, které kapela opravdu použila, protože mají ekologické smýšlení a podporují zdraví planety.

Natočili také česko-francouzský duet, protože mají rádi filmy Luise Funése, podle nichž vznikla také píseň Attention Aux Hommes, kde hraje Vlastimil Harapes. Často spolupracují se slavnými osobnostmi, které hrají v jejich klipech a také zpěvačky jako Aneta Langerová nebo Emma Smetana. Ženský hlas však většinou dodává kapele Klára Nemravová.

Odvážili se také zhudebnit sci-fi příběh z alba Nanotechnologie, kdy je zaujaly moderní technologické vymoženosti. Proč zpívat jen o klasických tématech, když se mohou zabývat i různými zajímavostmi. Tvorba této kapely je velmi pestrá a nebojí se zacházet do témat, které nebývají průměrně populární, což je dobře, protože nudných témat je na naší hudební scéně dost.
 

Kapela Tata Bojs dnes

Posledním albem kapely je Jedna nula. Pandemie koronaviru pozastavila koncerty, takže kapela stejně jako jiné nemohla hrát. Přesto však stále fungují a těší se na nové výzvy. Můžete navštívit jejich stránky, kde najdete e-shop s tričky, čepicemi, plackami nebo magnetkami se slogany, které pocházejí z jejich nejslavnějších písniček.

Nejbližší koncerty, na které se můžete těšit, jsou v Národním divadle v Brně 25. a 26. listopadu 2022, 27. listopadu v Novém městě na Moravě a 3. prosince v Ústí nad Labem. V Praze se bude konat koncert s moderní technikou, která zajistí perfektní zvuk na všech místech v sále. V pražském O2 Universu se mohou návštěvníci těšit na velmi realistický zvukový zážitek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *