Rubriky
České kapely

Olympic – dědům to furt hraje

Olympic je slavná rocková skupina, která se proslavila především songem Želva. Na hudební scéně působí už 60 let a stále mají nové a nové songy.
 

Historie kapely Olympic

Kapela byla založena v roce 1963 a původně se jmenovala Karkulka. Založil ji Miroslav Růžek. Debutovali albem Želva, které se stalo vůbec prvním bigbeatovým albem v Česku. Skupinu proslavil hlavně nezaměnitelný hlas Petra Jandy, který je zpěvákem kapely. Za dobu své existence se měnili členové skupiny i textaři písní. Členství v kapele si vyzkoušelo mnoho slavných osobností české populární hudby, Jiří Korn, Pavel Bobek, František Ringo Čech a mnoho dalších interpretů.
 

Alba a největší hity kapely Olympic

Největšími hity, kterými se skupina proslavila, jsou Dej mi víc své lásky, Želva, Snad jsem to zavinil já, Hvězda na vrbě, Slzy tvý mámy, Jasná zpráva, Jako za mlada, Dávno, Jednou, Osmý den a Okno mé lásky. Kapela za svou existenci měla zajímavý zvuk a zkoušela i heavy metalové songy, nejsilnějším tahákem však jsou rockové balady s výraznými vokály.

Alba, kterými se Olympic zapsal do historie české hudby, jsou Želva z roku 1968 a po ní následovalo Pták Rosomák, Jedeme jedeme, Olympic 4, Marathón. Do 80. let vstoupili s alby Prázdniny zemi, Ulice nebo Bigbít. 90. léta prorazila především albem Dávno a nové tisíciletí oslavila kapela několika alby, z nichž nejzajímavější je Trilobit.
 

Zajímavosti o skupině Olympic

Původní název kapely znamenal Karlínský Kulturní Festival, ve zkratce Karkulka.

Kapela získala mnoho hudebních cen, 3 Zlaté slavíky, 1 cenu Grammy, 1 Cenu Melodie a 3 České slavíky.

Za svou kariéru nahrála mnoho koncertů a také mnoho živých alb a klipů.

Kapela i letos chystá mnoho koncertů po celé České republice.
V jejich e-shopu si můžete koupit CD, DVD a také tričko.

Kromě bigbeatu zabíhají i do žánru rock, hard rock, pop rock, progresivní rock a rockenrol. Nebojí se žádných nových výzev.

Jejich texty znají lidé po celém Česku a jsou často přezpívávány také menšími kapelami.

Hrají se hodně v rádiích a na různých diskotékách či v rockových klubech. Hit Želva se hraje často dodnes a je vždy publikem přijímán s radostí.

Název Olympic vznikl z názvu Karlínského klubu Olympik ve Spálené ulici.
 

Kapela Olympic v průběhu let

Kapela hrála slavné hity celou dobu od roku 1963 až do roku 1992, kdy se rozhodli ukončit svou činnost velkým koncertem v Lucerně. Celé turné bylo velmi úspěšné a sály byly naplněny. V roce 1994 se však opět vrátili na podia s albem Dávno, které se stalo velkým hitem a opět oživilo činnost kapely.

Po roce 2000 se kapela Olympic dostala i na světová podia a to až do USA i Kanady, kde hrála pro české fanoušky. Pronikli i na divadelní podia, do divadla Ta Fantastika, kde byl zhudebněn jejich song Jak se lítá vzhůru v muzikálu. Své 40. výročí existence kapely oslavili taktéž velkolepou šňůrou.
 

Kapela Olympic a další interpreti

Za svou dlouhou existenci dala kapela vzniku nových hudebních hvězd, které účinkovaly v Olympicu a poté se osamostatnily. Sice byly provázeny rozkoly mezi členy kapely, ale i tak napomohly tyto události novým hvězdám v jejich závratné kariéře. Z kapely Olympic vzešly hvězdy jako Jiří Korn, Petra Janů se svým songem Jedeme dál, která byla velmi populární.
 

Olympic v současné době

Kapela chystá mnoho nových koncertů po celé České republice. Nezalekla se ani pandemie, pouze na chvíli přerušili činnost a jedou dál. Očekávané jsou také koncerty ve Spojených státech a na Slovensku.
Chystají také muzikál v Divadle Brodway s názvem Okno mé lásky. Premiéra bude 3. listopadu. Muzikál se hraje na počest členů kapely a bude v něm zobrazován život a hudba kapely Olympic. Ta se stále obměňuje a příležitost dostávají noví a noví hudebníci, kteří přinášejí do kapely svěží nápady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *