Rubriky
České kapely

Chinaski mají rádi holky v punčocháčích

Chinaski jsou česká pop-rocková kapela. Mezi největší hity téhle skupiny patří písně jako Dlouhej kouř, Drobná paralela, Vo co de, 1. signální nebo třeba Láskopád. Ať už kapela Chinaski patří mezi vaše lásky nebo ne, určitě jste o ní slyšeli. Víte o téhle partičce ale určitě všechno?

Začátky kapely kapely Chinaski

V roce 1987 vznikla kapela Chinaski, ovšem pod názvem Starý Hrady. Mezi první členy patřil Michal Novotný (později Malátný), Pavel Grohman. Kapela však nikdy neudělá přehrávky a nemůže tedy vlastně legálně vystupovat.

Brzy fanoušci kapelu přejmenovávají na Starý hadry. Novými členy kapely se stávají Petr Rajchrt a Jiří Seydler. V roce 1990 kapela začíná vystupovat v klubech v Praze a vzniká první studiová demonahrávka. O rok později už kapela vystupuje kde se dá a její písničky se začínají objevovat v rádiích. V roce 1994 se Starý hadry přejmenovávají na Chinaski a do kapely se vrací Petr Rajchert. Název Chinaski pak odkazuje na Henryho Chinaskiho – hlavní postavu děl Charlese Bukowského. Tento spisovatel byl mladým členům kapely blízký.

V roce 1995 Chinaski konečně natáčejí album, první klip a začínají spolupracovat s pražským Lucerna Music Barem. Jsou úspěšní v hitparádách.

Některé významné úspěchy a ocenění kapely Chinaski

V roce 1997 má kapela první nejhranější písničku v rádiích – Dlouhej kouř. V roce 2000 se pak celá deska Dlouhej kouř stává platinovou deskou. Prodalo se jí 50 000 kusů. V roce 2000 se také Chinaski umísťují v Českém slavíkovi na pátém místě. V roce 2003 kapela vyhrává prvního Anděla za píseň roku “1970″. V roce 2004 už je kapela na Českém slavíkovi druhá, o rok později první a o další rok později bronzová. V roce 2008 se Chinaski stávají kapelou roku v cenách Anděl a v roce 2014 si kapela z Českého slavíka odnáší už jedenácté ocenění.

Současná sestava kapely kapely Chinaski

Kapela Chinaski působí na české hudební scéně už přes třicet let, takže není s podivem, že složení kapely se v průběhu let mění. A to značně. V současné době kapela hraje ve složení Michal Malátný (kytara, zpěv), Franta Táborský (sólová kytara, zpěv), Tomi Okres (basová kytara), Lukáš Pavlík (bicí) a Honza Steinsdörfer (klávesy).

Film Každej ví kulový

Snímek se ohlíží za více než třicetiletou historií kapely a vidět v něm můžete dosud nezveřejněné záběry, staré fotky i vše, co ovlivnilo směřování kapely. Nechybí ani pohled do zákulisí koncertů.

Možná vás překvapí, když ve filmu uvidíte, že kapela Chinaski se neměla vždy růžově. Na jedné straně byli známí a úspěšní, na druhé straně byly hádky, deprese i rozpady přátelství. Film Každej ví kulový zobrazuje historii kapely bez obalu. Hlavní aktéři Michal Malátný a František Táborský se totiž rozhodli, že budou 100 % upřímní.

Chinaski a novinky

Kapela má nové album s názvem Frihet. Nová deska vznikla na jaře letošního roku, a to na břehu Norského moře na malém ostrově u Ålesundu. Jméno desky znamená Svoboda a vzniklo z pocitu, který kapela během natáčení v Norsku opakovaně zažívala.

Křest desky se chystá na podzim, a tak se fanoušci mohou během října těšit na koncerty v klubech po celé České republice. Chinaski vystoupí třeba v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Hradci Králové, Olomouci, Mladé Boleslavi nebo Třebíči.

Zajímavosti o kapele Chinaski

Petr Rajchert odešel z kapely celkem dvakrát, vždy proto, že se mu nedařilo skloubit muziku, herectví a osobní život.

V roce 2008 přišla kapela o kapelníka a zakladatele Pavla Hrocha. Havaroval na motorce a zraněním podlehl.

V roce 2009 Chinaski vystupovali ve vězení na Pankráci. Ve vězeňské tělocvičně vystoupení kapely sledovali i vězni odsouzení za loupežné přepadení nebo vraždu.

Michal Malátný se vlastním jménem jmenuje Michal Novotný. Pseudonym Malátný si zvolil, protože v divadle, kam nastoupil jako herec, již byli tři Novotní. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *