Rubriky
České kapely

Kryštof – pěna dní i láska na první pohled

Kryštof je rocková ostravsko-havířská kapela. Její hlavní tváří je Richard Krajčo, kterého však doprovází několik dalších hudebníků. Kapela vznikla v roce 1994 a od té doby posbírala velké množství hudebních ocenění a dostala se do srdcí mnoha fanoušků.

Historie kapely Kryštof

Skupina Kryštof vznikla v roce 1994 v Havířově, a to původně jako The Kryštof. Určitý člen the kapela do svého názvu umístila jako výsměch skupinám, které zpívali „skvěle“ anglicky a snažily se (samozřejmě marně) dostat do MTV. V původní sestavě kapely hrál Richard Krajčo, Nikolaj Arichtev, Jarda Blahut, Bisi Arichtev a Pavel Studník. Ve stejné době jako kapela pak vzniklo i kultovní havířovské divadlo „Crepácy“, s kterým kapela The Kryštof spolupracovala.

První demo kapela nahrála už tři měsíce po svém vzniku, avšak na své první album si musela počkat. Zdálo se, že po prvním nahraném demu přijdou úspěchy, ale vyskytly se spíše komplikace. Z kapely Kryštof totiž odešlo několik členů. Pavel Studník se přiklonil k divadlu a odešel do skupiny Crepácy, Bisi Arichtev zase na filmovou školu do Písku. Naštěstí do kapely přichází kytarista Marek Slonina a saxofonista Aleš Konieczny.

V roce 1996 však jak Marek Slonina, tak Aleš Konieczny odchází a jejich místo obsazuje Nikos Petros Kuluris a Evžen Hofman. V roce 1996 vzniká v pořadí již třetí demo a původně pouze pozvaní hosté na jeho nahrávání (Ondřej Kyjonka a Nikos Grigoriadis) s kapelou nakonec zůstávají. Demo se líbí natolik, že je kapele nabídnuta smlouva na desku. První album s názvem Magnetické pole vychází v roce 2001 a je začátkem slibné hudební kariéry. Své zásluhy na tom všem má i Jakub Dominik, který za bicími nahradil Jardu Blahuta.

V roce 2017 kapela Kryštof u příležitosti svých 25. narozenin hraje na Strahovském stadionu. Stadion je vyprodán během chvíle, 40 000 lístků zmizí doslova před očima, a tak je přidán ještě jeden koncert tamtéž.
Velké oblibě se těší i tzv. Kryštof kempy. Jedná se o jednodenní zážitkové hudební festivaly. Návštěvníci si na akci mohou užít nejen koncerty v akustickém pojetí, ale i doprovodný program. 

Úspěchy a ocenění kapely Kryštof

Mezi největší hity skupiny Kryštof patří Lolita, Obchodník s deštěm, Zrcadlení, Rubikon, Atentát, Ty a já nebo Srdcebeat. Kapela poprvé bodovala na Andělech v roce 2001, kdy se stala Objevem roku. V dalším roce vyhrála s písní Obchodník s deštěm Skladbu roku a v roce 2004 zvítězilo její album Mikrokosmos. Během let pak Kryštof cenu Anděl vyhrál mnohokrát. Zvítězil jako Skupina roku, s písní Atentát nebo albem Inzerát. V Českém slavíkovi Kryštof uspěl v roce 2013, kdy se stal Skupinou roku.

Zajímavosti o kapele Kryštof

Hudba k hitu Ty a já vznikla asi za dvě minuty, ovšem o dost déle Richard Krajčo hledal ta správná slova. Nakonec to vypadá, že je našel.
Kryštof spolupracoval s Agrofertem Andreje Babiše. Agrofert podporoval například Kryštof kempy. Spolupráce byla přerušena v roce 2019 a ani z jedné strany nezazněl oficiální důvod proč.

Název kapely vznikl podle stejnojmenné písničky – jedné z prvních, které Richard Krajčo v pubertě složil. Písnička byla o chlapečkovi, kterého matka odložila do popelnice. Když ale kapela vznikla, nějaký čas vůbec žádný název neměla, potom si hudebníci říkali Sem tam, následně Malíř smutnejch a až nakonec vznikl název The Kryštof.

V roce 2001 kapela Kryštof vystoupila na Českém slavíkovi, avšak na protest proti playbacku si Krajčo během zpěvu přelepil pusu náplastí. Nova tento protest neodvysílala, viděli ho pouze diváci v sále.

Kapela Kryštof je neodmyslitelně spjata i s filmem. Natočila například písně pro všechny tři díly filmu Bobule (písně Atentát, cyRano, Hvězdáři). Richard Krajčo pak složil hudbu například k filmu Křídla Vánoc, pod kterým je jako režisérka podepsaná Kračova manželka Karin Babinská.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *