Rubriky
České kapely

Lucie – podkožní legenda celé generace

Kapela Lucie vznikla v roce 1985 a první nahrávku vydala v roce 1988. Kapelu tehdy založili Robert Kodym a P.B.CH., tedy Petr Břetislav Chovanec. A proč zrovna název Lucie? Robert Kodym se svěřil s tím, že měl toto jméno vždy rád. Přesněji jde o Lucii Zedníčkovou, kterou kluci z kapely milovali.

Lucie, Lucieee

S Robertem Kodymem a P.B.CH. v době založení Lucie spolupracovali bubeník Tomáš Waschinger, klávesák Petr Franc a Michal Penk. Postupem času Petra France vystřídal Michal Dvořák. Na vojnu musel odejít Tomáš Waschinger a kapelu doplnil bubeník David Koller, který zároveň i zpívá.

V roce 1990 kapele vyšla první deska ‚Lucie‘, za kterou dostala Zlatou desku a získala cenu Anděl. Kapela se na krátkou dobu rozpadla a dala se zpět dohromady v roce 1993. P.B.CH. se však vydal na sólovou dráhu a jeho místo obsadil basák Marek Minárik.

V roce 1994 vyšlo kapele album ‚Černý kočky mokrý žáby‘, které se stalo nejlepším albem 90. let. Lucie se stává úplným vítězem Grammy a získává 5 cen. Po tomto úspěchu si kapela dává další pauzu.

V úspěšném hitu Amerika můžeme slyšet hlas Lenky Dusilové. Píseň Laura byla inspirována smrtí zpěváka kapely Nirvana, Kurta Cobaina.
Roku 1996 vyšlo Lucii album ‚Pohyby‘ a získala Českého slavíka. Po vydání úspěšného alba ‚Větší než malé množství lásky‘ se vrátil P.B.CH. a následoval stříbrný stupeň v Českém slavíku.

Bizardní hity Panic a Medvídek se staly velmi diskutovaným tématem v českém šoubyznysu i mimo něj. TV Nova dokonce zakázala klip k hitu Medvídek a odůvodnila to tak, že klip nabádá k šíření drogové závislosti.

První místo v Českém slavíkovi Lucie získala za album ‚Vše nejlepší 88-99‘. V roce 2000 kapele vyšlo album ‚Slunečnice‘ a v roce 2002 album ‚Dobrá kočka která nemlsá‘.

V roce 2003 vystřídal Michala Dvořáka Tomáš Vartecký. Michal musel z kapely odejít, protože došlo k neshodám. V roce 2004 vyšla kapele poslední deska před velkou pauzou ‚Lucie v opeře‘. Následně se začaly nápady kluků z Lucie rozcházet a nakonec se rozešly na dlouhý čas i jejich cesty.

Michal Dvořák byl dvakrát nominován na Českého lva za hudbu k filmu Amerika, na které se podílel i David Koller a dále za hudbu k filmu Zapomenuté světlo s Bolkem Polívkou a Veronikou Žilkovou. Michal se také podílel na tvorbě hudby k filmu Báječná léta pod psa. Je ředitelem Mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady. Michal spolupracoval s hvězdami, jako je Hans Zimmer a Peter Gabriel.

David Koller je zpěvák, bubeník a hudební skladatel. Působil v mnoha kapelách, jako je například Kollerband, Pusa a Žentour. Hrál také ve filmu Akumulátor 1 z roku 1994. Působil jako bubeník na koncertech kapely Chinaski, když tragicky zemřel jejich stávající bubeník Pavel Grohman. Davidův syn Adam se stal také bubeníkem a občas hrají na koncertech spolu.

P.B.CH. je baskytarista a zpěvák, který pochází z boxerské rodiny, ale o sport se nikdy obzvlášť nezajímal. Kromě kapely Lucie působil v letech 1994-1998 v kapele Wanastowi Vjeci s Robertem Kodymem a také pracuje na své sólové dráze.

Robert Kodym je zpěvák, skladatel, kytarista a zpěvák, který založil kapelu Lucie a Wanastowi Vjeci. Robert v roce 2000 koupil zámek Bečváry u Kolína a pomalu jej rekonstruuje. Panské sídlo je z roku 1591 a je veřejnosti nepřístupné. Aktuálně se věnuje tvorbě hudby pro kapelu Wanastowi Vjeci.

Při předávání cen Anděl 2010 se kluci z kapely Lucie opět sešli na jednom pódiu. Tady už byl v kapele zpět i Michal Dvořák. V roce 2018 vyšlo Lucii album EvoLucie. Na desce se podílel mimo jiné kytarista z kapely Bon Jovi.

Na podzim roku 2022 vyráží kapela Lucie na odložené halové turné v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a Bratislavě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *